Han talte ustandseligt I to timer - og lige med ét sagde han: Hør, nu skal jeg sige Dem noget!
Så er det I dag at den store Storm P bog udkommer. Et digert værk på i alt 240 sider sprængfyldt med spillopper, finurligheder, nostalgi, gøgl, satire samt et langt forord af Matthias Wivel, som veloplagt og informativt beretter om multimennesket Storm.
Der jo ikke sådan lader sig rubricere. I pressematerialet lader man manden selv forklare mekanikken bag det hele. Det lyder:
- Hvad er egentlig en såkaldt vittighed?
- Jo, ser du. A siger noget til B, og så siger B noget til A, og så ler man af det.
Bogen er, som ovenfor skrevet, et digert værk, og det er bestemt ikke en underdrivelse. Langtfra. Det er en sværvægter i mere end en forstand. Tyk og tung, og fyldig og indeholdende en masse, ja hvad skal man kalde det? En masse forskelligt hurlumhej organiseret og struktureret i i alt 13 herlige kapitler foruden det digre forord af Wivel.
Og selvfølgelig er det en lækker sag, som Aben Maler, Alvilda og Storm P museet i fællesskab har begået. Oplægget har været mere end 60.000 værker, og de mange kapitler får hver deres lille kærlige nedslag.
Vi hører om Peter og Ping, om de tre små mænd og nummermanden, om opfindelserne, fluerne, og så det, der er så forbistret vanskeligt endegyldigt at katalogisere, men som bare er umiskendeligt Storm P’sk. Nemlig de der herlige dagligdags nedslag i aviserne. Serier med vidunderlige inviterende titler som ’Så gik den uge’, ’De må ikke glemme’, ’Ånd er magt’ med flere. Hvor der blev spiddet af høj og lav, og med minimalistiske virkemidler får sat absurde situationer i scene, og når man læser dem, ikke kan andet end at trække på smilebåndet.
For eksempel på side 170 i kapitlet ’Ånd er magt’ hvor man ser to personer på en togperron. Den ene er sandsynligvis en passager, den anden en person ansat ved banen. Og den ene spø’r den anden: Er toget ikke kommet?
Vi kender det jo. De der, i virkeligheden absurde, stunder hvor vi godt ved noget, men tør alligevel ikke andet end at åbne kæften, for sæt nu at man kan høre stilheden. Om nogen kunne Storm P satte luppen på os, høj som lav, og få os til at more os. I sandhed noget vi alle kunne lære af, og som alle trænger til.
Bogen er et festfyrværkeri af indtryk, og man skal være af usædvanlig kantet støbning, hvis ikke man i bogens lækkert mange illustrationer finder glæde og slapstick.
Mine favoritter er de tre små mænd og deres tosserier. I en tid, hvor man skal passe sit og være åh så politisk korrekt, så er det herligt frækt og befriende at more sig over andre. Uhæmmet, vildt og sikkert hamrende upassende. Men alligevel legalt og kærligt. Grænsen er hårfin, og mestrer man den, som Storm P gjorde, er man et unikum.
Og det var han, sgu.
Jeg er ret sikker på, at dagens mange slapstickere, og det er både stand-uppere og stribetegnere jeg mener, så må de have fundet inspiration en masse.
Den store Storm P bog er en af de perler, en af de sjældenheder, som tåler gensyn på gensyn. Der er noget nyt at hente hver gang. Den kan også tåles at skimme igennem, for så at blive sat tilbage på hylden. Hvorfor? Jo simpelthen fordi bogens tone og humor gennemsyrer og bliver hængende.
Syre, men ikke ætsende og bidende og svidende. Men som en behagelig duft af noget friskt. Som den eftersmag man har efter et godt måltid, og, og nu bliver det større end stort. Man får lyst til mere. Det er, som man ville sige the gift that keeps on giving.
Stor tak til folkene bag denne udgivelse, for her er tale om en af de mere vægtige og vigtige i indeværende år. Til inspiration og morskab. Fem stående klapsalver ud af fem mulige.
Lad mig slutte med følgende lille Storm P. ”Livet er en gåde, og løsningen står på bagsiden”
Titel: Den store Storm P bog
Forlag: Alvilda i samarbejde med Aben Maler
Redaktør og grafisk tilrettelæggelse: Steffen Maarup
Format: Hardcover, 240 sider heraf de fleste i sort/hvid
Pris: 349,-
Isbn.nr: 9788771054736
Udkommer: 6.11.2014
Anmeldelse af Den store Storm P bog (Aben maler + Alvilda)
- Berti Stravonsky
- Administrator
- Indlæg: 9951
- Tilmeldt: 7. jul 2004, 22:26
- Geografisk sted: Aldrig mere Ærø
- Kontakt:
- Berti Stravonsky
- Administrator
- Indlæg: 9951
- Tilmeldt: 7. jul 2004, 22:26
- Geografisk sted: Aldrig mere Ærø
- Kontakt:
Re: Anmeldelse af Den store Storm P bog (Aben maler + Alvild
Jeg skrev, at mine favoritter er de tre små mænd.
Hvor meget ville DU betale, for en original stribe med de dersens små sataner? Hvis vi nu antog, at fx Lauritz com. havde en auktion?
Hvor meget ville DU betale, for en original stribe med de dersens små sataner? Hvis vi nu antog, at fx Lauritz com. havde en auktion?
Re: Anmeldelse af Den store Storm P bog (Aben maler + Alvild
Det er nogenlunde let at finde en del Storm P til salg, men ikke lige de tre små mænd eller Peter & Ping, som jeg personligt ville foretrække en stribe af hængende på væggen derhjemme. Hvor meget ville jeg give... tjah, et hurtigt bud: 3000 kr. for en stribe hvor både Peter & Ping er med (og som gerne er sjov).Berti Stravonsky skrev:Hvor meget ville DU betale, for en original stribe med de dersens små sataner? Hvis vi nu antog, at fx Lauritz com. havde en auktion?
Ja, jeg hedder Morten! Og skriver om tegneserier på Nummer9.dk - https://nummer9.dk/author/mortentjalve/